In cadrul Anului comemorativ al Marii Uniri, a implinirii a 100 de ani de la infaptuirea Romaniei Mari, Parohia ortodoxa româna “Sfantul Nicolae” din Offenbach isi propune realizarea unui ciclu de conferinte intitulat “Portrete ale Marii Uniri” prin care sa aduca in fata credinciosilor figura unora dintre cele mai remarcabile personalitati care au participat si au contribuit la Marea Unire din 1918. Conferintele vor avea loc lunar, duminica dupa Sfanta Liturghie, in sala parohiei. Primele doua conferinte din acest ciclu au avut loc pe data de 25 februarie cu o prezentare despre evenimentele premergatoare Marii Uniri, despre contextul istoric in care s-a gasit Romania in anii Primului Razboi Mondial, precum si despre personalitatea Regelui Ferdinand “Intregitorul”, a Reginei Maria, a primului patriarh al Romaniei, Patriarhul Miron Cristea, precum si a prim-ministrului de atunci al Romaniei, Ion I.C.Bratianu si apoi pe 18 martie, cand s-a vorbit despre personalitatea lui Iuliu Maniu. Urmatoarea conferinta va avea loc pe data de 22 aprilie. Programul celorlalte conferinte va putea fi gasit in continuare in calendarul de pe site-ul parohiei. Va asteptam cu drag ca participanti activi la aceste prezentari, ca un act de respect si recunostinta pentru cei ce s-au jertfit atunci, dar si de asumare a prezentului cu mai mare responsabilitate, stiind ca “cine nu cunoaste trecutul, nu are viitor”.