Din perioadele anterioare de emigratie, in preajma celor doua razboaie mondiale, dar mai ales ca efect al instaurarii dictaturii comuniste atee in tarile Europei de Est s-a format in Occident diaspora specifica, dupa tara de provenienta.

Emigratia etnicilor germani si a evreilor a crescut considerabil numarul celor ce cu durere au fost nevoiti sa paraseasca Romania ducand cu ei nostalgia lumii in care s-au nascut, dar care parea irevocabil ingenunchiata.

Comunitati romanesti cu viata organizata cunoscuta au aparut si in Germania, in special in jurul Comunitatilor parohiale.

In timpul regimului comunist apartenenta canonica a Parohiilor Romanesti din strainatate era impartita sub diferite jurisdictii episcopale. Astfel existau parohii care functionau sub ascultarea unor ierarhi straini (greci, rusi etc.) ferindu-se in acest fel de a avea legatura cu sistemul ateu de guvernare, care cauta chiar si prin organizarea administrativa bisericeasca sa-si impuna vederile politice si imaginea falsa a tolerantei religioase (libertatii de exprimare). Existau insa si parohii care functionau avand preoti recunoscuti sau trimisi de Patriarhia Romana.

Parohia "Sf.Nicolae" din Offenbach/Main a luat fiinta la initiativa unui grup entuziast de emigranti romani din zona Offenbach-Frankfurt/Main care au solicitat Patriarhiei Romane sa accepte numirea unui tanar teolog (Pr. Tudor Alexandru) doctorand la Heidelberg in acea perioada (1974/75).

Din 1974 fiinteaza in Offenbach o Parohie Romaneasca. La inceput slujbele se oficiau intr-un garaj, apoi, prin bunavointa Bisericii Evanghelice si a regretatului pastor H.J.Bernbeck, locasul de rugaciune s-a instalat in fosta Capela Evanghelica din Castelul Isenburg, fiind dupä ctitoria voievodala de la Baden-Baden (Capela Sturdza) a doua biserica romaneasca amenajata in Germania.

Din 1997 comunitatea romaneasca din Offenbach a fost nevoita sa paraseasca frumoasa Capela din Isenburger-Schloß din cauza lucrarilor de renovare si a chiriei impuse de noul administrator.

La solicitarea noastra, Parohia Reformata Franceza ne-a pus la dispozitie, temporar, biserica proprie din Herrnstr. 43, unde s-au oficiat regulat slujbele duminica si la sarbatori.

Din noiembrie 2002, cu aportul mai multor sustinatori s-a cumparat o cladire in Offenbach, Backstr. 16, destinata pentru a fi Biserica si Casa a Comunitatii. La cei
120.000 EURO colectati de-a lungul timpului s-au adaugat 300.000 EURO imprumut bancar pentru acoperirea pretului de cumparare.

Hala de langa imobil a fost transformata treptat, in masura posibilitatilor, in biserica unde slujbele liturgice se slujesc regulat: vinerea, sambata, duminica precum si la praznice (vezi program). Tot aici se oficiaza si ierurgii precum Sf.Botez, Cununia si Sf. Maslu si se slujesc parastase pentru cei adormiti intru Domnul.

In continuare au loc lucrari de amenajare si decorare, prin voia si ajutorul Domnului urmand sa fie realizata si pictura bisericii.

Donatiile pentru construirea Bisericii le puteti face in contul bancar al parohiei de la Staedtische Sparkasse Offenbach, avand si un formular ca exemplu.

Rumänisch-Orthodoxe Kirchengemeinde
Konto: 12008597